MENÜ

 


ELTE ITK Origó




Tájékoztató

Az Elenté Language Bridge Bt. az ORIGÓ államilag elismert nyelvvizsgarendszer keretében szintező típusú, moduláris jellegű, általános nyelvi anyagú, kétnyelvű vizsgákat szervez három szinten (alap-, közép- és felsőfokon), illetve "magyar mint idegen nyelv"-ből egynyelvű vizsgát is lehet tenni alap-, közép- és felsőfokon. Jelenleg az ELTE ITK nyelvvizsgarendszerében az alábbi nyelvekből lehet államilag elismert nyelvvizsgát tenni:

* angol, arab, beás cigány, bolgár, cseh, dán, eszperantó, finn, francia, héber, horvát, japán, kínai, lengyel, lovári cigány, német, olasz, orosz, portugál, román, spanyol, svéd, szerb, szlovák, szlovén, török, újgörög élő idegen nyelvekből, valamint latin és ógörög nyelvből (kétnyelvű vizsgák)
* magyar mint idegen nyelvből (egynyelvű vizsga és 2001. december 31-ig kétnyelvű állami nyelvvizsga is)

Vizsgákra a 18. életévüket betöltött személyek jelentkezhetnek.
A vizsgázónak személyazonosságát a vizsga megkezdése előtt érvényes személyi igazolvánnyal vagy útlevéllel kell igazolnia. A személyazonosság hitelt érdemlő igazolása nélkül a jelentkező a vizsgát nem kezdheti meg.
A jelentkezéshez jelentkezési lapot kell kitölteni amely nyelviskolánktól kérhető.
A jelentkezési lapot olvashatóan, lehetőleg nyomtatott betűkkel kell kitölteni, ill. a kívánt részt be kell karikázni, vagy X-elni. Egy jelentkezési lapon csak egy nyelvből, valamely fok egy típusára lehet jelentkezni. Ha több nyelvből vagy több helyen kíván egy időszakban vizsgázni, vegye figyelembe, hogy a vizsgaidőpontok egybeeshetnek.

Vizsgatípusok

Alap-, közép- és felsőfokú nyelvvizsga tehető fokonként 3 típusban: "A","B" és "C".

Az "A" típus mindhárom fokon azt jelenti, hogy a jelölt "beszédértés +beszédkészség" mérésére szolgáló feladatokból vizsgázik. A kétnyelvű rendszerben az A típusú vizsgák körülbelüli időtartama: alapfokon 10 perc, középfokon 15 perc, felsőfokon 20 perc. A laborfeladat megoldására kb. 20 perc áll rendelkezésre.

A "B" típus mindhárom fokon azt jelenti, hogy a jelölt "íráskészség +olvasott szöveg értése" mérésére szolgáló feladatokat old meg nyomtatott szótár segítségével, valamint közép- és felsőfokon 50 feladatból álló nyelvtani, lexikai tesztet szótár nélkül. A B típusú vizsgák időtartama: alapfokon 1 óra; középfokon 3 és fél óra; felsőfokon 4 és fél óra, amelyből közép- és felsőfokon a teszt megoldására 30 perc jut.

A "C" típus mindhárom fokon azt jelenti, hogy a jelölt mind a négy készség (beszédértés, beszédkészség, íráskészség, olvasott szöveg értése) mérésére szolgáló feladatokat old meg. A "C" típusú vizsga két részben is letehető. Tetszőleges sorrendben sikerrel vizsgázik "A", ill. "B" típusból, ekkor bizonyítványai egyenértékűek a "C", vagyis a teljes vizsgával.
A vizsga mindegyik típusban és mindhárom fokon akkor sikeres, ha a jelölt a feladatokat legalább 60%-os összesített eredménnyel oldja meg, valamint eléri készségenként a minimális 40%-ot. Ezen százalékok alatti teljesítmény esetén az értesítőben a "nem felelt meg" minősítés szerepel.

Vizsgahalasztás

Ha a vizsgázó a számára kijelölt időpontban nem tud a vizsgán megjelenni, a vizsga előtt vagy a vizsga után nem később, mint 10 nap elteltével írásban, az erre a célra rendszeresített nyomtatványon kérheti a vizsga elhalasztását. Halasztás az első vizsgaidőponttól számított 6 hónapon belüli időszakra kérhető 2.700,-Ft különeljárási díj fejében. Vizsgahalasztás csak egy alkalommal engedélyezhető!


Különeljárási díj

A vizsgázók által 2008. május 01-jétől fizetendő különeljárási díjak:
Kérelem hiteles bizonyítvány másolat kiállításához 3.300 Ft
Kérelem bizonyítvány másodlat kiállításához (állami nyelvvizsga) 3.300 Ft
Igazolás vizsgaeredményről 2.700 Ft
Halasztási kérelem 2.700 Ft
Felülvizsgálati kérelem 2.700 Ft
Igazolás a névváltoztatásról 5.000 Ft

Eredmények iránti érdeklődéshez kattintson az alábbi linkre:

http://www.itk.hu/index.php?id=9&fomenu=8&menu=9〈=hun

A szóbeli vizsgák eredményéről telefonon nem adunk felvilágosítást. A szóbeli vizsga eredményeit a vizsgáztató helyeken -a vizsgát követően- kifüggesztjük. A labor (magnóhallgatás) és az írásbelik eredményéről 30 napon belül elsősorban az interneten, az éjjel-nappal hívható 459-96-96-os telefonszámon, vagy Budapesten az Ügyfélszolgálatnál (tel.: 459-69-14-es központi telefonszámon) lehet érdeklődni. A dolgozatokat név nélkül javítjuk, ezért "sürgősségi" javítást nem tudunk vállalni!

Dolgozatok megtekintése

A dolgozatok és a hallás utáni értés mérését szolgáló feladatlapok a megírást követő 2. hónap 15-30. között, a május-júniusi dolgozatok és feladatlapok szeptember 10-30. között tekinthetőek meg Budapesten az ITK-ban. A megtekintésre az Ügyfélszolgálattól egy héttel korábban időpontot kell kérni.
Az írásbeli dolgozat nem adható ki, nem (fény) másolható, jegyzetek arról nem készíthetők, azt csak a vizsgázó tekintheti meg. (A megtekintés e módját 1999-ben - a panaszokat megvizsgálva- az állampolgári jogok országgyűlési biztosa, valamint általános helyettese nem nyilvánította alkotmányos jogokat sértőnek.)

Fellebbezés

A vizsga értékelése ellen csak jogszabálysértés esetén, 15 napon belül lehet fellebbezni. A fellebbezést első fokon az ITK igazgatója, másodfokon pedig - a Nyelvvizsgát Akkreditáló Testület (NYAT) elnökével egyetértésben - a Nyelvvizsgát Akkreditáló Központ (NYAK) vezetője bírálja el. A fellebbezés benyújtására a vizsgázó (kiskorú vizsgázó esetén törvényes képviselője) jogosult. A határidő elmulasztása esetén nincs jogorvoslati lehetőség. A szóbeli vizsgával kapcsolatosan csak az a vizsgázó fellebbezhet, aki a vizsgára vonatkozó szabályok megszegését vélelmezi, és ezt legkésőbb a vizsgát követő 15 napon belül megteszi. Ennek elmulasztása jogvesztéssel jár. Egyéb esetben a szóbeli vizsgán nyújtott teljesítmény értékelése ellen panasznak helye nincs. A vizsga megismétlése nem kérhető.

Vizsgadíjak visszafizetése

A befizetett vizsgadíj visszafizetésére kérelmet kell benyújtani az ITK igazgatójához. A kérelem elbírálását követően a vizsgadíj 40 %-át fizetjük vissza.
Halasztott vizsga után díjat nem térítünk vissza.
Egyéb fontos tudnivalók

* Ha a vizsgahónap 1-jéig nem kapta meg a vizsgára behívó értesítését, a vizsgaidőpontokról a vizsgahelyen érdeklődhet.
* Ha Ön "C" típusú vizsgára jelentkezett, de annak csak "A" vagy "B" részén jelent meg, az ott elért eredményéről bizonyítványt csak külön írásbeli kérésre állítunk ki, ez azonban azt is jelenti, hogy Ön a vizsga másik részéről lemond.
* Hivatkozva az Oktatási Minisztérium Felsőoktatási Főosztálya XXXV/1528/2000. számú levelére az ITK igazolást állít ki "C" bizonyítványról azoknak a személyeknek, akik az alábbi bizonyítványokkal rendelkeznek:
o az államilag elismert nyelvvizsga külön "A", külön "B" bizonyítványairól- időkorlát nélkül;
o az állami nyelvvizsga "A" vagy "B", ill. államilag elismert "B" vagy "A" bizonyítványairól- időkorlát nélkül.
* Ha a bizottság előtt tett szóbeli vizsgán már elérte a szükséges pontszámot, és ezért nem akar részt venni a laborvizsgán, igényét írásban közölje. Csak ebben az esetben tudjuk kiállítani a bizonyítványt.
* Kérjük, hogy a június hónapban érettségizők és felvételizők legkésőbb a márciusi vizsgákra jelentkezzenek.
* Írásbeli dolgozat, laborfeladatlap felülvizsgálatára vonatkozó kérelem az eredmény kézhez vételét követő 15 napon belül vagy a megtekintési határidő lejárta után három napig nyújtható be az ITK ügyfélszolgálatán, különeljárási díj (2.700,-Ft) befizetését követően
* Felhívjuk szíves figyelmét, hogy a nyelvvizsga letételével, illetve az arról kiállított okirattal kapcsolatos bármely jogellenes tevékenység vagy visszaélés büntetendő cselekmény, amely a Btk. 274.§ /1/ bekezdésében szereplő közokirat-hamisítás bűntettének megállapítására alkalmas.

Vizsgadíjak
Alapfok
szóbeli (A): 7.600,-
írásbeli (B): 8.300,-
komplex (C):15.900,-
Középfok
szóbeli (A): 8.400,-
írásbeli (B):10.500,-
komplex (C):18.900,-

Felsőfok
szóbeli (A): 8.950,-
írásbeli (B):10.900,-
komplex (C):19.850,-



ECL




Tájékoztató

Írásbeli kommunikáció

(ld. tesztminták - http://inyt.pte.hu/teszt.html)

A jelöltnek két (megadott szószámú) fogalmazást kell szótár nélkül, irányítási szempontok szerint írnia.

Olvasott szöveg értése

(ld. tesztminták - http://inyt.pte.hu/teszt.html)

A vizsgázónak két (különféle típusú) szövegértési feladat helyes megoldásával kell igazolnia, hogy szótár nélkül képes a vizsgaszint követelményeinek megfelelő nehézségű általános szöveg tartalmát megérteni.

Hallott szöveg értése

(ld. tesztminták - http://inyt.pte.hu/teszt.html)
A vizsgázónak felvételről elhangzó 2 szöveg kétszeri meghallgatása alapján a kapott feladatlapok helyes kitöltésével kell igazolnia, hogy képes megérteni a vizsgaszint követelményeinek megfelelő nehézségű beszélt nyelvi szövegeket.

Szóbeli kommunikáció

A jelölteket kettesével (páratlan számú vizsgázó esetén hármasával) vizsgáztatják.

Bemutatkozás (körülbelül 3-5 perc)

E résznek az a funkciója, hogy a vizsgázók feloldódjanak, ráhangolódjanak a vizsga-szituációra, ill. hogy a kérdező információkat szerezzen a vizsga további lefolytatásához. A vizsgának ezt a részét nem értékelik.

Irányított beszélgetés (5-8 perc)

A vizsgáztató kezdeményezi a beszélgetést az általa kiválasztott téma alapján, és a vizsgázókhoz intézett kérdéseken túl szorgalmazza a két vizsgázó közötti beszélgetést. Az értékelő feladata a vizsgázók nyelvi teljesítményének megítélése, pontozása.

Önálló témakifejtés vizuális stimulus alapján (5-8 perc)

A képanyagot a vizsgáztató adja. Szükség esetén kérdésekkel segíti a vizsgázókat.


Jelentkezés a vizsgára

Az ECL nyelvvizsgára való jelentkezéshez szükséges formanyomtatvány beszerezhető a szaktanártól, illetve a www.ecl.hu honlapon közvetlenül is lehet vizsgára jelentkezni.
FONTOS! Az internetes bejelentkezés akkor válik érvényessé, ha a vizsgadíj befizetéséről szóló csekkszelvény, illetve átutalás esetén az alábbi bankszámlaszámra történő befizetést követően az átutalás bizonylata beérkezik a választott vizsgahelyre!


A Közleménybe kérjük írják be a vizsgázó nevét, címét, valamint a 1194 ECL nyelvvizsgadíj megnevezést.

A befizetett vizsgadíj nem igényelhető vissza.

A vizsgadíj befizetése után a vizsgázó a vizsgaidőpontot egyszer - legkésőbb az írásbeli vizsga napján - módosíthatja. A szóbeli és az írásbeli vizsgát csak együtt lehet más időpontra áthelyezni, illetve a vizsgaszintet és a vizsgaidőpontot csak egyidejűleg lehet megváltoztatni.

Ha a jelentkezőt valamilyen baleset, műtét vagy sorkatonai szolgálat megakadályozza abban, hogy letegye a vizsgát, amelyre jelentkezett, akkor azt a következő vizsgaidőpontban leteheti. A halasztást ilyenkor írásban kell kérni az illetékes akkreditált vizsgahelyhez címzett levélben, és mellékelni kell az orvosi, ill. katonai igazolást.


Vizsgaeredmények

Az eredményeket és a bizonyítványokat az ECL Titkárság annak a vizsgahelynek küldi meg, ahol az ECL vizsga történt. A vizsgaeredményt e-mailben a vizsgahely juttatja el a vizsgázóhoz. A vizsgaeredmény a számítógép által generált vizsgázói szám és a vizsgázó által megadott jelszó segítségével az ECL nyelvvizsgarendszer honlapján közvetlenül is lekérdezhető a vizsga után mintegy 30 nappal.

Bővebb információ, mintafeladatok, letölthető nyomtatványok

További részletes információ a vizsga menetéről, a jelentkezésről, a követelményekről és a felkészülést segítő anyagokról a http://www.ecl.hu internet címen, illetve a Modern Filológiai Intézet Szaknyelvi és Idegennyelvi Kommunikációs Központjában.

Vizsgaidőpontok

Április - angol, német nyelvből

április 17 - B1, C1 szint
április 18 - B2 szint

Jelentkezési határidő : március 19.


Június - angol, német, magyar nyelvből

június 19 - B1, C1 szint
június 20 - B2 szint

Jelentkezési határidő : május 21.


Október - angol és német nyelvből

október 2 - B1, C1 szint
október 3 - B2 szint

Jelentkezési határidő : szeptember 3.


December - angol, német, magyar nyelvből

december 4 - B1, C1 szint
december 5 - B2 szint

Jelentkezési határidő : november 5.

Vizsgadíjak

Minden szinten (B1, B2, C1)

Szóbeli 13.200.-

Írásbeli 13.200.-

Komplex 22.000.-

 


Gazdálkodó

 

Tájékoztató

A Nyelvvizsgát Akkreditáló Testület (NYAT) 2006-ban akkreditáltatta a Kodolányi János Főiskola Nyelvvizsgaközpontjában kifejlesztett GazdálKODÓ elnevezésű vizsgarendszert, ezáltal a vizsgaközpont államilag elismert nyelvvizsga-bizonyítvány kiadására jogosult.
A GazdálKODÓ kétnyelvű szaknyelvi vizsgarendszer, idegenforgalmi és üzleti profilokban tanulók számára jelent megfelelő nyelvvizsga lehetőséget. Három szinten, alap- (B1), közép- (B2) és felsőfokon (C1) méri a vizsgázók nyelvtudását írásban és szóban egyaránt, angol és német nyelvből. Az egyes szintek és az azokon elvárt készségek és nyelvismeret meghatározásakor a vizsgarendszer az Európa Tanács ajánlásait vette figyelembe.

Fontos tudnivalók:

A 2008. szeptemberi vizsgaidőszaktól kezdődően az új kormányrendelet - 137/2008. (V.16.) - (http://www.nyak.hu/doc/jogszab/137-2008.asp) értelmében változnak a vizsgázás szabályai, a következő módon:

* Nyelvvizsgára minden 14. életévét (a jelentkezési határidőig) betöltött személy jelentkezhet.
* A továbbiakban nincs lehetőség a vizsgák rendkívüli halasztására (a vizsgák előtti indoklás nélküli halasztás az eddigi kikötésekkel változatlanul megmarad).

Két profilban lehetséges vizsgát tenni:
1. idegenforgalmi profil
2. üzleti profil


Jelentkezés a vizsgára

A KJF Nyelvvizsgaközpont GazdálKODÓ vizsgájára a jelentkezés a jelentkezési lap kitöltésével és a vizsgadíj befizetését igazoló sárga KJF-es csekk feladóvevénye eredeti példányának benyújtásával történik.
Jelentkezési lap és csekk beszerezhető a szaktanártól.
Letölthető nyomtatványok az alábbi linken találhatóak:
http://www.gazdalkodo.kodolanyi.hu/node/20

Jelentkezni lehet "A" típusú vizsgára (szóbeli részvizsga) "B" típusú vizsgára (írásbeli részvizsga) és "C" típusú vizsgára (szóbeli és írásbeli részvizsga).
A KJF Nyelvvizsgaközpont csak a hiánytalanul és olvashatóan (lehetőleg nyomtatott betűkkel) kitöltött, eredeti csekkszelvénnyel ellátott jelentkezési lapokat fogadja el. A határidőn túli jelentkezések nem érvényesek.

A vizsgadíjat banki átutalással is lehet teljesíteni.
Számlatulajdonos: Kodolányi János Főiskola
Számlaszám: 10102952-08361119-00000001 (Budapest Bank)
Ez esetben a banki átutalási megbízás fénymásolatát kell a jelentkezési laphoz csatolni. A Közleménybe kérjük írják be a vizsgázó nevét, címét, a gazdálKODÓ megnevezést és a vizsgahely városát.


Vizsgaeredmények:

Vizsgaeredményekről a vizsgától számított negyedik héten a http://www.gazdalkodo.kodolanyi.hu/node/42 honlap címén
érdeklődhet a Vizsgaeredmények menüpont alatt.

Bővebb információ, mintafeladatok, letölthető nyomtatványok:

http://gazdalkodo.kodolanyi.hu/

Vizsgadíjak:
Vizsgaszintek Szóbeli (A) Írásbeli (B) Komplex (C)
Alapfok (B1) 6.400 Ft 7.500 Ft 13.900 Ft
Középfok (B2) 8.400 Ft 11.500 Ft 19.900 Ft
Felsőfok (C1) 9.400 Ft 13.500 Ft 22.900 Ft


Társalkodó




Tájékoztató


A TársalKODÓ vizsgarendszert a székesfehérvári Kodolányi János Főiskola fejlesztette és dolgozta ki, amit a Nyelvvizsgát Akkreditáló Testület (NYAT) 2003 februárjában akkreditált. A TársalKODÓ nyelvvizsgarendszer általános, kétnyelvű vizsgarendszer, amely három szinten, alap- (B1), közép- (B2) és felsőfokon (C1) méri a vizsgázók nyelvtudását írásban és szóban angol és német nyelvből. Az egyes szintek, az azokon elvárt készségek és nyelvismeret illeszkednek az Európai Tanács által meghatározott Közös Európai Referenciakeret (KER) szintjeihez, így ezt a vizsgarendszert elkerülik az újraszintezés és akkreditáltatás nehézségei.
A vizsgarendszer további előnye, hogy a szóbeli (A) és az írásbeli (B) rész egymástól függetlenül is letehető, ami természetesen egy komplex (C) vizsgává vonható össze.

A vizsga sajátosságai

* A nyelvvizsga kétnyelvű
A feladatok utasításai magyar nyelven olvashatók, és a szóbeli vizsga méri a két nyelv közti közvetítési készséget is.
* Gyakorlatközpontú
A szóbeli vizsgán a hangsúly a kommunikáción van, a vizsgázónak kötetlen beszélgetés, valamint egy szituáció keretében kell számot adnia tudásáról. Ezt követi a közvetítési feladat, majd a közvetített szöveg témájával kapcsolatban néhány perces önálló témakifejtés.
Az írásbeli vizsgán a szókincs és nyelvtani ismeretek mérése is összefüggő szövegek értelmezésén keresztül történik, így a vizsgázónak a szövegösszefüggések is segítséget nyújtanak a megfelelő szó vagy nyelvtani alak kiválasztásában.

Fontos tudnivalók:

A 2008. szeptemberi vizsgaidőszaktól kezdődően az új kormányrendelet - 137/2008. (V.16.) - (http://www.nyak.hu/doc/jogszab/137-2008.asp) értelmében változnak a vizsgázás szabályai, a következő módon:

* Nyelvvizsgára minden 14. életévét ((a jelentkezési határidőig) betöltött személy jelentkezhet.
* A továbbiakban nincs lehetőség a vizsgák rendkívüli halasztására (a vizsgák előtti indoklás nélküli halasztás az eddigi kikötésekkel változatlanul megmarad).
* 2009. január 1-től változik a vizsga feltétele (az Oktatási Hivatal - NYAK rendelkezése alapján):

"Az a vizsgázó, aki bármelyik államilag elismert nyelvvizsgarendszerben az ország bármelyik vizsgahelyén 2009. január 2. után nyelvvizsgát tesz, sikeres vizsgáról csak akkor kaphat bizonyítványt, ha minden egyes vizsgarészben (olvasás, írás, hallás, beszéd és - kétnyelvű vizsga esetén – a közvetítés) eléri a maximális pontszámnak legalább a 40%-át."

A TársalKODÓ nyelvvizsgarendszerben ez alapján NEM változnak a feladatok, NEM változnak a feladatok értékelései, NEM változnak az írásbeli, a szóbeli és a komplex vizsga sikerességének minimum előírásai (60%), de az egyes részkészségeknél el kell érni az adott készség maximális pontszámának legalább 40%-át. Részletes információ a http://tarsalkodo.kodolanyi.hu honlapon a vizsga felépítése és értékelése menüpont alatt olvasható.

Jelentkezés:

Jelentkezési lapokat, melyeket kitöltve a vizsgadíj befizetését igazoló csekkszelvénnyel együtt a jelentkezési határidőig kell visszajuttatni a választott vizsgahelyszínre.
A nyelvvizsgahely csak a hiánytalanul és olvashatóan (lehetőleg nyomtatott betűkkel) kitöltött, eredeti feladóvevénnyel ellátott jelentkezési lapokat fogadja el.
A határidőn túli jelentkezések nem érvényesek.

A vizsgadíjat banki átutalással is lehet teljesíteni. Ez esetben a banki átutalási megbízás fénymásolatát kell a jelentkezési laphoz csatolni és a választott vizsgahelyre küldeni.
Számlatulajdonos: Kodolányi János Főiskola
Számlaszám: 10102952-08361119-00000001 (Budapest Bank)
A Közlemény rovatba kérjük feltüntetni a vizsgázó nevét, címét, a vizsgahely városát és a társalKODÓ elnevezést.

Vizsgaeredmények:

Vizsgaeredményekről a vizsgától számított negyedik héten a http://tarsalkodo.kodolanyi.hu/node/44 honlap címén
érdeklődhetnek a Vizsgaeredmény információk menüpont alatt.



Bővebb információ, mintafeladatok, letölthető nyomtatványok:

http://tarsalkodo.kodolanyi.hu




 

Asztali nézet